Współcześnie rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej rośnie w błyskawicznym tempie. W końcu jeśli jest popyt musi być podaż, ale czy ilość przekłada się na jakość? Otóż w 2005 roku do izb lekarskich wpłynęło 2,2 tysiąca skarg pacjentów, dziesięć lat później ta liczba wzrosła do 3,3 tysięcy – takie dane przytacza „Rzeczpospolita”. Ponadto specjaliści szacują, że w przypadku kraju wielkości Polski, rocznie odnotowuje się od 20 do 30 tys. przypadków błędów i zdarzeń medycznych. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, z czym mamy do czynienia najczęściej. Przeczytaj go koniecznie!

Wywiad z pacjentem

Zacznijmy od tego, że Twój niepokój powinna wzbudzić już forma pierwszej rozmowy ze specjalistą. Musisz wiedzieć, że przed zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej bądź chirurgii plastycznej niezbędne jest zebranie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Podobno nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, ale w tym przypadku jest to coś absolutnie ważnego, ponieważ dokładny wywiad uchroni nas przed przykrymi komplikacjami po zabiegu. Ponadto specjalista jest zobowiązany zwrócić uwagę na przyjmowane leki (ich ewentualne interakcje z preparatami użytymi do zabiegu), choroby przewlekłe czy nawet tryb życia pacjenta, bowiem w niektórych przypadkach nawet nałogowe palenie papierosów może zniszczyć pracę lekarza (zmniejszona zawartość tlenu we krwi, dłuższe gojenie się szwów, a nawet martwicę). Pamiętaj, że pominięcie tego kroku lub przeprowadzenie go „ po łebkach” to poważny błąd, który niesie za sobą kolejne.

Cena i doświadczenie

Co jak co, ale doskonale wiemy, że kryterium ceny jest istotne, ale nie powinno być przeważające ponieważ często jest bezpośrednio związane z doświadczeniem lekarza. Czasami zamiast do wirtuoza trafimy do rzemieślnika, a wtedy pozostaje już tylko rzut monetą, uda się lub nie. Dlatego zanim zdecydujemy się na zabieg powinniśmy dokładnie sprawdzić jakie doświadczenie posiada ów lekarz.

Błędy w medycynie estetycznej

Niestety, ale medycyna estetyczna również nie jest wolna od błędów. Trzeba przyznać, że absolutnym hitem jest powiększanie ust, które wiąże się z ryzykiem nierównomiernego rozłożenia kwasu hialuronowego lub zakażeniem gronkowcem. Mało tego, w przypadku wygładzenia zmarszczek mówimy o ryzyku porażenia mięśni botuliną. Natomiast mówiąc o laseroterapii musimy mieć na uwadze, że nie jest to urządzenie uniwersalne i dla każdego (wróć do punktu wywiad z pacjentem). A co z niepożądanymi efektami? Jest ich naprawdę mnóstwo, a są to między innymi: poparzenie, zwiotczenie skóry, wysiewy opryszczki oraz uwrażliwienie na działanie słońca. W związku z tym zanim wybierzesz się na zabieg medycyny estetycznej to dokładnie to przemyśl!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *